Božični Kruh Poprtnik

Poprtnik, poprtnjak ali podprtnik so le nekateri izmed izrazov, ki se uporabljajo za slovenski obredni božični kruh. Ime poprtnik izhaja iz slovenske besede prt in nakazuje, da je bil ta kruh pokrit s prtom dokler ga niso razdelili družini in živini na svete tri kralje, 6. januarja. V preteklosti so vsakomur, ki je okoli božiča obiskal slovenski dom, postregli poprtnik. Mladi samski moški so to izkoriščali za obiskovanje deklet, saj naj bi se tisti, ki bo pokusil devet različnih poprtnikov, v naslednjem ali istem letu poročil. Poprtnik so uporabljali tudi za vedeževanje: tista stran kruha, kjer je počila skorja, je nakazovala, iz katere smeri bo bodoči ženin prišel v hišo. Velikost kosa, ki ga je otrok prejel, je prerokovala, koliko bo zrasel v prihodnjem letu. V nekaterih gospodinjstvih so poprtnik hranili tudi po svetih treh kraljih in ga dajali živini v primeru bolezni. Drobtine poprtnika, raztresene po polju, so naredile zemljo bolj rodovitno, drobtine, vržene v vodnjak, pa so preprečile sušo. Vse to kaže, da so včasih verjeli, da ima poprtnik zdravilno in celo magično moč.

Po ljudskem prepričanju izvira poprtnik že iz predkrščanskega obdobja. Prvi uradni zapis o poprtniku sega v leto 1592 in ga pripisujejo učenjaku Hieronimu Megiserju. Naslednja omemba je iz leta 1689, ko je Janez Vajkard Valvasor opisal božične običaje v knjigi Slava vojvodine Kranjske. Del teh običajev je bil tudi poprtnik.

Večina gospodinjstev je spekla od enega do treh božičnih kruhov. Ko so pripravili tri, so enega pojedli na božič, enega na novo leto in enega na svete tri kralje. Izdelovali so jih tudi iz različnih vrst moke – pšenične, ržene in ajdove. Hlebčki so bili običajno bogato okrašeni z okraski iz testa (pletenice, ptički, zvezdice, oslički, sveta družina ...), gospodinje pa so jim včasih dodajale orehe, rozine ali zelišča. Po nekaterih izročilih mora biti na poprtniku za vsakega otroka ena testena ptička.

Po drugi svetovni vojni je poprtnik počasi nadomestila potica. Ob koncu 20. stoletja se je ponovno obudila tradicija izdelovanja poprtnika, ki ga je Ministrstvo za kulturo RS leta 2013 vpisalo v Register nesnovne kulturne dediščine. Za ohranjanje tradicije Zavod Parnas iz Velikih Lašč organizira redne delavnice, posneli pa so tudi 10-minutni film Priprava božičnega kruha.

Bogataj, Janez.  Taste Slovenia. Ljubljana: Rokus Gifts & National Geographic, 2007.

Priprava poprtnikov

 

Recept

Sestavine:

  • 1000 g moke

  • 20 g instant kvasa* ali 42 g svežega kvasa

  • 30 g soli

  • 160 g masla sobne temperature

  • 500 ml toplega mleka

  • 2 jajci

  • 50 g sladkorja

  • naribana lupinica ene limone

  • 1 jajce za premaz

*prepričajte se, da na embalaži piše, da lahko kvas vmešate direktno v testo. Nekatere vrste suhega kvasa je pred uporabo potrebno zmešati z vodo, sladkorjem in moko tako kot svež kvas.

Navodila:

Testo

  1. V skledi zmešajte moko in instant kvas. Če imate svež kvas, v majhno posodico nadrobite kvas in ga zmešajte z mlačnim mlekom, moko in sladkorjem (odštejte od količin v receptu, kolikor uporabite vsakega). Pustite stati na toplem mestu približno 10 minut, da kvasec malo vzhaja. 

  2. V ponvi segrevajte mleko, sladkor in maslo, dokler se maslo ne raztopi.

  3. Mlečni zmesi dodajte limonino lupinico ter dobro premešajte.

  4. Ko se mlečna zmes dovolj ohladi, ji dodajte jajca in premešajte.

  5. Mlečno mešanico dodajte mešanici moke in malo pognetite. Dodajte sol in gnetite ročno ali z mešalnikom, dokler testo ni mehko in elastično. Ne sme se lepiti na roke. Testo pokrijte s plastično folijo in pustite počivati ​​na toplem, dokler se ne podvoji (približno 60 minut).

Izdelava poprtnika

  1. Pečico segrejte na 180 C.

  2. Vzemite od testa tretjino in jo dajte na stran za okraske. Preostanek oblikujte v okrogel hlebček.

  3. Pustite hlebček počivati in pripravite okraske. Tipično so to kite, ptičke in zvezde. Na slikah zgoraj je prikazano, kako se oblikuejo ptice. Za nekatere okraske, kot so zvezde, lahko uporabite modelčke za kekse.

  1. Pustite, da okrašen hlebček vzhaja na toplem.
  2. Jajce razžvrkljajte in premažite z njim kruh.
  3. Pecite 50 minut. Po 10 do 15 minutah pokrijte z alu folijo, da se okraski ne zažgejo. Po približno 30 minutah pokrijte cel poprtnik z alu folijo.
  4. Narezite in postrezite.
Previous
Previous

Kokosova Potica

Next
Next

Parkeljni